Dlaczego nie warto oszczędzać na dobrym ubezpieczeniu wychodząc w góry?

Dlaczego nie warto oszczędzać na dobrym ubezpieczeniu wychodząc w góry?

Wybierając się na wysokogórską wspinaczkę, zawsze powinniśmy być przygotowani na różne możliwości i opcje jej przebiegu oraz zakończenia. Dlatego tak ważną kwestią jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie się, nie tylko w sprzęt i umiejętności, ale również w dobre ubezpieczenie w góry.

Wysokie góry- piękne, ale i niebezpieczne

Chociaż wyprawy w góry kojarzą nam się przede wszystkim z nieograniczoną przestrzenią, zapierającymi dech widokami oraz zdrową dawką adrenaliny, to zawsze z tyłu głowy powinniśmy mieć świadomość tego, że góry są o tyle piękne, o ile również niebezpieczne.

Nawet bardzo doświadczonym wspinaczom, którzy przemierzyli wiele kilometrów po różnych górskich szlakach, zdarzają się sytuacje, które nakazują zrewidować im swój pogląd na bezpieczeństwo w górach

Te niewzruszone monumenty, które piętrzą się nad naszym światem od zarania dziejów, od wieków fascynują i inspirują do wypraw wiele ludzkich pokoleń. Z historii, zarówno tej dawnej, jak i bardziej współczesnej, bardzo dobrze wiemy, że góry mogą być niebezpieczne dla mierzącego się z nimi wspinacza. I jest to niezależne od tego, czy mamy na myśli rodzime Tatry, nieco dalsze Alpy czy też inne pasma górskie w różnych zakątkach świata.

Dlaczego na wysokogórskie wyprawy konieczne jest dobre ubezpieczenie?

Nawet bardzo doświadczonym wspinaczom, którzy przemierzyli wiele kilometrów po różnych górskich szlakach, zdarzają się sytuacje, które nakazują zrewidować im swój pogląd na bezpieczeństwo w górach. Nagłe załamanie pogody, poślizgnięcie się, utrata części sprzętu, spotkanie z groźnym niedźwiedziem czy wypadek któregoś z współtowarzyszy to sytuacje, które mogą nam się zdarzyć i na które powinniśmy być przygotowani w każdym aspekcie.

Kiedy przyjdzie nam mierzyć się z takimi trudnymi okolicznościami i ich, często długofalowymi konsekwencjami, nie powinniśmy mieć sobie nic do zarzucenia. Dlatego warto pochylić się przez kilka chwil, właśnie nad tematem wyboru odpowiedniego ubezpieczenia w góry, które pozwoli nam zabezpieczyć finansowy aspekt ewentualnych kłopotów.

Wybierając się na wysokogórską wspinaczkę, zawsze powinniśmy być przygotowani na różne możliwości i opcje jej przebiegu oraz zakończenia

Ubezpieczenie w góry. – jakie warianty mamy do wyboru

Standardowe ubezpieczenia najczęściej nie zawierają ochrony dla osób uprawiających sporty górskie, ale na szczęście na rynku dostępne są różne warianty polis dla turystów wysokogórskich. Szczególnie polecaną opcją jest całoroczne ubezpieczenie w góry, które zapewnia ochronę podczas większości wycieczek, również tych zagranicznych. Polisy takie obejmują najczęściej koszty akcji ratunkowych, koszty transportu do kraju (w przypadku wypraw zagranicznych), koszty leczenia, pomoc prawną, koszty szkód osobistych.

Natomiast wybierając się na wyprawę w najwyższe góry świata warto indywidualnie przedyskutować opcję polisy z agentem ubezpieczeniowym. Wszak nie bez przyczyny mówi się przecież, cytując znane przysłowie, że przezorny jest zawsze ubezpieczony!

Jacek