Kiedy ubezpieczenie dla fizjoterapeuty jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

Kiedy ubezpieczenie dla fizjoterapeuty jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

Zawód fizjoterapeuty wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjentów. Aby zabezpieczyć się przed niechcianymi zdarzeniami konieczna jest ochrona. W branży ubezpieczeniowej znana odpowiedzialnością cywilną w skrócie OC. Zgodnie z obecnym stanem prawnym ubezpieczenie fizjoterapeuty jest obowiązkowe.

Polisa OC to zabezpieczenie przyszłego pracownika wykonującego zawód medyczny przed dodatkowymi zdarzeniami. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z zabezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dla prowadzących działalność gospodarczą

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 30.05.2016 r. doskonale nakreśla sytuacje, w których ubezpieczenie fizjoterapeuty jest obowiązkowe i dobrowolne. W trakcie wykonywania zawodu fizjoterapeuta może skorzystać z 4 form polisy. Są one zależne od czasu wykonywania zawodu, możliwości współpracy z placówkami medycznymi albo formy zatrudnienia.

Obecny stan prawny wygląda następująco:

  • Przedsiębiorca z podpisaną umową NFZ, którego czas prowadzenia działalności gospodarczej nie przekroczył 30 miesięcy musi wykupić ubezpieczenie fizjoterapeuty o wartości 150 euro na wszystkie zdarzenia, gdzie suma gwarancyjna za pojedynczy incydent wynosi 30 euro. Jest to podyktowane przepisami prawnymi, które obowiązują lekarzy pracujących prywatnie we współpracy z NFZ.
  • Dla fizjoterapeutów, którzy nie przekroczyli czasu 30 miesięcy od dnia prowadzenia działalności w prywatny gabinet lub placówkę medyczną wykupują dobrowolne ubezpieczenie fizjoterapeuty wybranym bez siebie wariancie.
  • W przypadku umowy przekształcenia gabinetu w podmiot leczniczy poprzez rejestrację placówki u wojewody jest zobowiązany do zakupu prywatnej polisy. Obowiązkowe ubezpieczenie fizjoterapeuty dla lekarza działającego w podmiocie leczniczym wynosi 350 tys. euro za wszystkie zdarzenia. Kiedy dojdzie do umyślnego błędu lekarskiego odszkodowanie za pojedynczy zabieg może wynieść 75 tys. euro.
  • Kiedy fizjoterapeuta wykonuje zawód medyczny w ramach działalności gospodarczej i w trakcie trwania ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 30.05.2016 r. Musi liczyć się z rejestracją własnej działalności jako podmiot leczniczy. Dodatkowo jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia o wartości od 75 tys. euro (za jedno zdarzenie) do 350 tys. euro (za wszystkie zdarzenia).

Ubezpieczenie dla fizjoterapeuty na umowie o pracę

W tym przypadku ubezpieczenie fizjoterapeuty jest dobrowolne. Jednakże rosnąca świadomość pacjentów i dynamiczny rozwój usług prawnych sprawiają, że coraz łatwiej udowodnić lekarzom błędy medyczne. Dlatego fizjoterapeuci coraz częściej sięgają po ubezpieczenia.

Jacek