Ubezpieczenie fotowoltaiki konieczność, czy fanaberia?

Ubezpieczenie fotowoltaiki konieczność, czy fanaberia?

Obecnie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, staje się coraz popularniejszy. Zielona energia, która w ten sposób uzyskamy, pomimo początkowej inwestycji, dość szybko zacznie się zwracać, w postaci dużo mniejszych rachunków za prąd (więcej: https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8423183,oze-energetyka-zielona-energia.html). Jednak sam koszt montażu oraz samych paneli nie należą do najtańszych. W takim wypadku warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Czy jednak warto to zrobić?

Całkowite koszty fotowoltaiki

Pomimo że istnieją dopłaty, które pozwalają choć w małym stopniu dofinansować fotowoltaikę, na dachu własnego domu, nie ma co ukrywać, że sam koszt jaki należy ponieść jest dość wysoki. W ostatnim czasie, z powodu większego upowszechniania się tej formy zielonej energii oraz większej konkurencji na rynku, cena paneli fotowoltaicznych spadła. Obecnie średni koszt całkowitej instalacji paneli (czyli cena paneli, osprzętu oraz usługa montażu) wynosi ok. 30 000 złotych. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma wielkość domu, jego zapotrzebowanie energetyczne oraz jakość samych paneli. Decydując się na rozwiązania premium ostateczny koszt może być znacznie wyższy. W tym przypadku warto jednak zainwestować więcej, ponieważ panele mają służyć przez długie lata (ich gwarancja to nawet 25 lat!), a decydując się na produkty z półki premium, możemy być niemal pewni, że awarii praktycznie nie będzie.

Obecnie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, staje się coraz popularniejszy

Ubezpieczenie fotowoltaiki

Jak widać początkowa inwestycja w fotowoltaikę nie należy do małych. Jej umiejscowienie (najczęściej na dachu), zwiększa ryzyko uszkodzenia instalacji. W takim przypadku warto pomyśleć w jaki sposób, zabezpieczyć się przed kosztowną naprawą w razie wypadku. Obecnie w praktycznie każdym zakładzie ubezpieczeń można wystąpić o ubezpieczenie fotowoltaiki. Oczywiście tak jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, ubezpieczyciel daje kilka możliwości do wyboru. Te najpopularniejsze to:

  • zdarzenia losowe – huragan, grad, pożar, powódź, przepięcie, trzęsienie ziemi itd.;
  • szkody które wyrządziły osoby trzecie – akty wandalizmu, kradzież;
  • koszty związane z postępem technologicznym – jeśli panele za X lat ulegną awarii, a uszkodzone elementy będzie trzeba wymienić na nowsze i tym samym droższe.

Pomimo że istnieją dopłaty, które pozwalają choć w małym stopniu dofinansować fotowoltaikę, na dachu własnego domu, nie ma co ukrywać, że sam koszt jaki należy ponieść jest dość wysoki

Bardzo często, coraz więcej ubezpieczycieli w swojej ofercie podstawowego ubezpieczenia domu, ma już w ofercie ubezpieczenie fotowoltaiki, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu ubezpieczenie rozszerzyć.

Koszty ubezpieczenia fotowoltaiki

O dokładne koszty należy zapytać wybrany zakład ubezpieczeniowy, jednak obecnie, te najchętniej wybierane rodzaje ubezpieczenia to wydatek od 250 do ok. 400 zł rocznie. W porównaniu z całością inwestycji, wspomniane kwoty wydają się śmiesznie małe. Należy jednak pamiętać, że tak jak każde ubezpieczenie, również to, ma pewne ograniczenia, przez które w razie szkody, ubezpieczyciel może odmówić jego wypłaty. Tego typu informacje powinna zawierać umowa zawierana z zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczenie fotowoltaiki mus, czy fanaberia?

Ubezpieczenie fotowoltaiki, nie jest obowiązkowe, a ostateczna decyzja zawsze zależy od właściciela domu, na którym instalacja jest zamontowana. Rachunek ekonomiczny oraz ewentualne ryzyko wydają się oczywiste, jednak tego typu ubezpieczenie to kolejne pieniądze, które uciekają z portfela. Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę? Na tak postawione pytanie, każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie, ponieważ pomimo wielu zalet, ubezpieczenie nigdy nie obejmuje wszystkiego. Warto jednak poprosić o przedstawienie oferty z ubezpieczalni i we własnym zakresie przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego ubezpieczenia.

Jacek