Ubezpieczenie górskie – zadbaj o własne bezpieczeństwo

Ubezpieczenie górskie – zadbaj o własne bezpieczeństwo

Na przestrzeni ostatnich lat wędrówki górskie stały się bardzo popularne. Bliskość polskich gór sprawia, że wiele osób wybiera ten kierunek w czasie wakacji, przeznaczając go na piesze wędrówki po górach. Są również i tacy, którzy od wypraw i trekkingu wolą wspinaczkę górską. Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy spędzać nasz wolny czas, należy zawsze przygotować się na awaryjne sytuacje. W takich momentach ubezpieczenie górskie pozwoli nam na pokrycie kosztów interwencji służb ratowniczych i jednocześnie nie uszczupli naszego portfela. Większość osób kojarzy ubezpieczenia ze skrajnymi sytuacjami, jakie mogą spotkać nas w czasie wypoczynku i zazwyczaj z góry wyklucza ich wystąpienie. To zła praktyka, ponieważ statystyki mówią jasno o tym, że wypadki zdarzają się wszystkim, bez względu na doświadczenie i poziom zaawansowania. Czasami krótka chwila nieuwagi sprawi, że będziemy musieli przerwać naszą wędrówkę.

Opieka medyczna na terenie UE podczas urlopu

Osoby podróżujące po Europie mogą wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument zapewnia jej posiadaczowi nieodpłatane korzystanie z podstawowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju w którym ta osoba przebywa. Z tym, że dokument ten uznawany jest tylko na terenie UE i nie obejmuje prywatnych placówek. W przypadku podróży poza granice Unii, turysta musi zakupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Kiedy mówimy o akcjach ratowniczych w górach przeprowadzanych przez TOPR i GOPR warto zaznaczyć, że taka pomoc jest darmowa. Jednak na mapie Europy Polska jest pod tym względem wyjątkiem. W pozostałych krajach taka pomoc nie jest refundowana i trzeba za nią czasami bardzo dużo zapłacić, co bywa często problemem gdy w akcji ratunkowej uczestniczy śmigłowiec.

Rodzaje ubezpieczeń górskich

Wiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia górskie dzieli je ze względu na rodzaj aktywności uprawianej przez ubezpieczonego. Jeśli jesteśmy miłośnikami wycieczek i szlaki w niższych partiach gór przemierzamy na piechotę, nie będziemy potrzebować ubezpieczenia górskiego od sportów ekstremalnych. Natomiast, jeśli uprawiamy wspinaczkę wysokogórską czy planujemy spływ kajakowy górskim odcinkiem rzeki, musimy liczyć się z wykupieniem odpowiedniego rozszerzenia. Podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia warto zapoznać się dokładnie z zakresem ochrony, jaką daje nam taki dokument.

  • Ochrona w ramach podstawowego ubezpieczenia obejmuje przede wszystkim trekking bez specjalistycznych zabezpieczeń do określonej wysokości n.p.m. (te mogą różnić się w zależności od ubezpieczyciela i zwykle mieszczą się w przedziale między 2 500 – 5 500 metrów n.p.m.),
  • rozszerzenie ubezpieczenia górskiego o sporty wysokiego ryzyka obejmuje wyprawy wysokogórskie powyżej 5 500 metrów n.p.m. z wykorzystaniem specjalistycznych zabezpieczeń, wspinaczki górskie czy via ferrata stopnia trudności B do E,
  • niektóre z ofert ubezpieczenia górskiego zawierają rozszerzenie o sporty ekstremalne jak alpinizm, himalaizm czy kolarstwo górskie.

Koszty leczenia i ratownictwa

Kluczową rzeczą jaka powinna interesować osoby wybierające się w góry jest wysokość kosztów leczenia i ratownictwa, zawartych w ubezpieczeniu. Koszty leczenia pozwolą pokryć wydatki w razie wypadku, ale także podczas nagłej choroby. Przyjmuje się, że sumy gwarantowane kosztów leczenia nie powinny być niższe niż 30 000 euro. Jeśli mówimy o kosztach ratownictwa, to kwota ta powinna wynosić około 10 000 – 15 000 euro.

Często bywa tak, że po wyczerpującej zabawie na stoku odpoczywamy przy lampce wina czy butelce piwa. Warto wtedy zwrócić uwagę na klauzulę alkoholową. Daje nam ona gwarancję zwrotu kosztów leczenia przez ubezpieczyciela w sytuacji, kiedy ulegniemy wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu.

Prócz zapisów w ubezpieczeniu górskim, które mówią o naszych prawach, trzeba zwrócić uwagę także na wyłączenia. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia, jeśli poszkodowany turysta ulegał wypadkowi, ale:

  • brał czynny udział w zawodach sportowych,
  • złamał regulamin stoku,
  • uprawiał aktywności, których nie obejmowała jego polisa (sporty ekstremalne).

Ubezpieczenie górskie to pierwsza rzecz, która powinna nam przyjść do głowy podczas planowania odpoczynku w górach, bez względu na to czy będziemy go spędzać aktywnie na stoku czy ograniczymy się do pieszej turystyki. Wybór odpowiedniego rozszerzenia pozwoli nam cieszyć się w pełni piękną pogodą i warunkami i być spokojnym o bezpieczeństwo własne oraz najbliższych.

Jacek