Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kojarzą się przede wszystkim z kierowcami samochodów osobowych. W Polsce jak i w znakomitej większości krajów świata posiadanie OC na auto jest obowiązkowe. Jednak takie ubezpieczenia wcale nie muszą się ograniczać do pojazdów. Można je wkupić choćby na mieszkanie. Chronią wtedy przed skutkami zalania sąsiada z dołu, który mógłby domagać się odszkodowania za zniszczone mienie przez wodę. Nie inaczej jest w przypadku adwokatów i radców prawnych. Ubezpieczenie OC adwokatów ze strony iexpert.pl chroni przed niekorzystnymi dla klientów orzeczeniami sądów, którzy mogliby domagać się wtedy zadośćuczynienia od kancelarii.
Czy adwokat musi mieć ubezpieczenie OC?
Prawo polskie przewiduje obowiązek wykupu polisy OC przez specjalistów w różnych zawodach. Prawnicy i adwokaci nie są wyjątkiem. Podobnie jak lekarze muszą mieć ubezpieczenie, które będzie pokrywać ewentualne negatywne skutki ich działalności. Zazwyczaj są potrzebne gdy popełniony zostanie błąd, który doprowadzi klienta kancelarii adwokackiej do niekorzystnego wyroku w sprawie karnej czy też orzeczenia w sądzie cywilnym. Ubezpieczenie OC adwokatów działa w taki sposób, że musi być nim objęty absolutnie każdy prawnik.
Nie znaczy to rzecz jasna, że musi wykupować taką polisę własnoręcznie. Tutaj wiele zależy od tego czy prowadzi własną kancelarię, czy też pracuje w jakiejś większej placówce. W tym drugim przypadku to ona najczęściej zapewnia odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którym objęci są wszyscy pracownicy. Jednak istnieją czasami sytuacje, że nawet pracując w takiej placówce trzeba wykupić OC na własną rękę. Wtedy jednak każdy adwokat musi być o tym indywidualnie poinformowany. Natomiast w przypadku własnej działalności obowiązek trzeba spełnić zawsze i nie ma tu wyjątków.
Przed czym chroni prawnika polisa OC?
Dlaczego jednak adwokaci w ogóle potrzebują ubezpieczenia OC? Jaka odpowiedzialność cywilna może im grozić? Otóż wszystko rozbija się o kwestię błędów i nieprzewidzianych okoliczności, które mogą wystąpić w trakcie spraw sądowych. Rozważmy przykład: Kowalski idzie do sądu podzielić majątek z byłą żoną. Bierze adwokata Nowaka, który ma go reprezentować. Wydaje się że wszystko pójdzie po myśli Kowalskiego, jednak ostatecznie sędzia nie przychyla się do argumentacji jego prawnika.
Kowalski traci znaczną część majątku i jest tym niezwykle rozczarowany. Pozywa cywilnie swojego byłego już adwokata, by ten zadośćuczynił mu za poniesione straty, ponieważ – zdaniem Kowalskiego – źle poprowadził jego sprawę. Kowalski wygrywa w sądzie cywilnym z prawnikiem, któremu sąd nakazuje wypłacić odszkodowanie. Co w takiej sytuacji z adwokatem Nowakiem? Otóż może on być zmuszony zapłacić nawet kilka milionów złotych, co zrujnuje jego karierę i życie osobiste. Ale jeśli Nowak ma ubezpieczenie OC adwokatów to po prostu przekazuje sprawę towarzystwu ubezpieczeniowemu. Ono wypłaca pieniądze Kowalskiemu i sprawa jest załatwiona, a Nowak może dalej spokojnie prowadzić swoją kancelarię.
Jak mogliśmy się wiec przekonać, obowiązkowe ubezpieczenia dla prawników mają swój głęboki sens. Bez ich żaden adwokat nie podjąłby się prowadzenia żadnej sprawy, w której rozstrzygnięcie byłoby niepewne, a możliwe straty dla jego klienta spore. Trudno natomiast oczekiwać od zwykłego Kowalskiego, by ten nagle posiadł wiedzę taką jak po studiach prawniczych i mógł prowadzić swoje sprawy samodzielnie. Dlatego ubezpieczenie OC adwokatów jest tak ważne, ponieważ daje nie tylko spokojny sen samym prawnikom, ale również możliwość korzystania z ich usług społeczeństwu – nawet w trudnych i niepewnych sprawach.