Z jakiego powodu warto jest wykupić OC najemcy?

Z jakiego powodu warto jest wykupić OC najemcy?

OC najemcy – iExpert jest jedną z propozycji ubezpieczenia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę przy wynajmie lokalu od innych osób, które są jego właścicielem. W tym przypadku jest to jedna z kluczowych składowych, na którą należy zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego warto jest wykupić OC najemcy?

Bez wątpienia OC najemcy warto jest wykupić z tego względu, iż:

  • w przypadku np. uszkodzenia nieumyślnie ścian w wynajmowanym lokalu można mieć gwarancję związaną z tym, iż to ubezpieczenie pokryje koszty naprawy,
  • nie ma problemu z nieumyślnym zalaniem podłogi, naprawę której także pokryją koszty ubezpieczenia.

Podobnie sprawa wygląda z uszkodzeniem mebli i innej własności, która nie należy do wynajmującego. Oczywistym jest, że może to być np. awaria prądu, w wyniku której konieczna będzie naprawa całej instalacji elektrycznej. Może to mieć także miejsce w przypadku umeblowanego mieszkania, czy biura, które zostało udostępnione do wynajmu.

OC najemcy – jakie są zalety?

Warto jest wykupić OC najemcy z tego względu, iż dzięki niemu koniecznych napraw nieumyślnie spowodowanych usterek nie trzeba w żadnym wypadku naprawiać z własnych pieniędzy. Nie stanie się tak oczywiście w sytuacji, kiedy awaria i szkody faktycznie zostaną wyrządzone z niemyślnej winy wynajmującego. W przypadku celowego działania na niekorzyść mienia osoby wynajmującej z pewnością ubezpieczenie nie pokryje takich kosztów.

Nikt jednak umyślnie na pewno nie będzie chciał niszczyć miejsca, które wynajmuje na mieszkanie, biuro, czy magazyn. Dzięki temu, iż możliwe jest wykupienie tej składowej ubezpieczenia nie ma problemu z tym, by właśnie koniecznie to zrobić. Czasem nieumyślnie może dojść do awarii pralki, lodówki, czy instalacji elektrycznej. Wówczas oprócz wyłącznego uszkodzenia własnych rzeczy może mi to miejsce również w przypadku mienia właściciela.

Ile kosztuje OC najemcy?

Suma ubezpieczenia jest zależna od wielu składowych. Wśród nich można wyróżnić:

  • metraż pomieszczenia,
  • przeznaczenie lokalu,
  • to, czy np. całe umeblowanie jest właściciela, czy wynajmującego,
  • ile warte byłoby odkupienie wszystkiego, co należy do danego właściciela.

To właśnie także między innymi na podstawie tych składowych ubezpieczyciel konkretnej firmy może przygotować propozycję odnośnie tego, na ile tysięcy chce się ubezpieczyć poszczególne punkty. OC najemcy z roku na rok może mieć inną składkę. Wynika to z tego, iż np. w międzyczasie właściciel dołoży do wyposażenia pokoju lokatorom dwie szafy – wtedy automatycznie wartość jego mienia poszybuje w górę. Gdy jednak zabierze z wyposażenia swoją pralkę – wartość ruchomych przedmiotów też się zmniejszy.

Warto jest wziąć pod uwagę to, że np. w przypadku mieszkania ubezpieczenie OC najemcy może kosztować 100-200 złotych, w zależności od wielu danych. W przypadku nieumyślnego działania i np. zalania podłogi i ścian za tę cenę na pewno nie uda się kupić nawet farby, nie wspominając już o wynajęciu fachowca, który zajmie się ich odmalowaniem.

Na jaki okres zawiera się ubezpieczenie OC najemcy?

Ubezpieczenie zawiera się na okres 12 miesięcy. Należy pamiętać także o tym, iż jest ono dobrowolne ze względów prawnych. Lepiej jest się zabezpieczyć nawet w chwili, gdy właściciel mieszkania nie wymaga podjęcia takiego działania. Na pewno jest to niższa opłata niż późniejsze zapłacenie z własnych pieniędzy za nieumyślnie zniszczone elementy. Ubezpieczenie OC najemcy chroni właśnie od takich nieprzyjemnych sytuacji, kiedy opłat muszą samodzielnie dokonać najemcy lokalu.

Jacek