Ubezpieczenie fotowoltaiki – co warto wiedzieć na temat ubezpieczania prywatnych instalacji?

Ubezpieczenie fotowoltaiki – co warto wiedzieć na temat ubezpieczania prywatnych instalacji?

Choć fotowoltaika ma wiele zalet i znacząco zmienia komfort codziennego życia, zarówno w przypadku dużych, jak i małych domostw – nie zawsze ma się wpływ na losowe zdarzenia, takie jak uderzenia pioruna, silny wiatr czy inne uszkodzenia, mogące wiązać się z drogimi naprawami. Ubezpieczenie fotowoltaiki jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed wysokimi kosztami powodowanymi zniszczeniami lub innego rodzaju awariami. Co warto wiedzieć na ten temat? Oto najważniejsze informacje.

O fotowoltaice słów kilka. Czy jest to rozwiązanie warte swojej ceny?

Fotowoltaika ma wiele zalet. Odnawialne źródło energii jest sposobem na optymalizację kosztów w domu, zaproszenia do niego ekologicznych rozwiązań, a nawet zarobienia: poprzez sprzedawanie nadmiaru wytworzonego prądu. Ponadto fotowoltaika ma bardzo długi okres przydatności i niezmiennie działa przez co najmniej 25 lat.

Tak długi czas niezależności od podwyżek cen energii, w tym kosztów jej dystrybucji sprawia, że można samodzielnie planować swoje wydatki, nie musząc przewidywać zmian powodowanych sytuacją na świecie lub inflacją. Aby jednak maksymalnie wykorzystać fotowoltaikę i mieć pewność, że przez wiele lat będzie spełniać swoje funkcje, konieczne jest właściwe zabezpieczenie.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – czy naprawdę tego potrzebujesz?

Decydując się na ubezpieczenie fotowoltaiki, warto mieć na uwadze, że jest ono tak samo istotne, jak np. ubezpieczenie domu czy mieszkania, które w większości przypadków jest naturalną częścią życia i pierwszą rzeczą, którą nowi właściciele robią po odebraniu kluczy do wymarzonego „M”. Fotowoltaika i jej ubezpieczenie powinny być takim samym priorytetem, przynajmniej z kilku powodów:

  • koszt instalacji fotowoltaiki, nawet mimo dofinansowań, uznawany jest za wysoki – z tego powodu warto zabezpieczyć inwestycję poprzez ubezpieczenie, by być pewnym, że pieniądze nie zmarnują się, jeśli dojdzie do nieoczekiwanej awarii;
  • wymiana poszczególnych elementów, nawet tych niewielkich, może wiązać się z dużymi kosztami – a mogą ulec zepsuciu z wielu powodów, np. pod wpływem pożaru, gradu, wiatru czy nawet upadku drzewa;
  • ubezpieczenie fotowoltaiki to także zabezpieczenie przed złodziejami, którzy mogą upatrzyć sobie drogie, ekologiczne rozwiązanie i próbować pozbawić go domowników w najmniej nieoczekiwanym momencie, np. podczas urlopu.

Bardzo ważne, by wybierając ubezpieczenie fotowoltaiki sprawdzić, jak szybko zostanie wypłacone. Okres wypłaty odszkodowania powinien być ważnym kryterium decydowania się na daną firmę, ze względu na sprawną naprawę instalacji, niezbędną szczególnie w zimowym okresie. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ubezpieczanie?

 Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć na kilka sposobów, wiele firm oferuje m.in. ubezpieczenie fotowoltaiki razem z mieszkaniem, ale ponieważ panele zazwyczaj montowane są nieco później (po remoncie i wprowadzeniu się), nie ma przeszkód, by znaleźć dobre ubezpieczenie dotyczące samych paneli.

Kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę w czasie wyboru ubezpieczyciela to zakres ubezpieczenia, który może obejmować konkretne ryzyka lub wszystkie. Do tych konkretnych zazwyczaj należą zjawiska pogodowe, nie tylko grad, pożar czy piorun, ale również trzęsienia ziemi, powódź czy nawet lawina lub huragan. Oczywiście podstawowe ubezpieczenie powinno dotyczyć także działania osób trzecich, a więc kradzieży lub wandalizmu.

Zależnie od ubezpieczenia istnieją także dodatkowe opcje – niektóre firmy oferują je w ramach stałego pakietu, w innych są to dodatkowe formy zabezpieczenia. Do tych powodów należą m.in. koszty związane z zakupem energii, gdyby instalacja została uszkodzona przez powód z listy znajdujących się w ubezpieczeniu, czy nawet koszty związane z wymianą instalacji, gdy nie ma możliwości dokupienia lub wymiany zniszczonego elementu.

Warto pamiętać, że odpowiedni specjaliści chętnie udzielą wszelkich odpowiedzi i rozwieją wątpliwości, dlatego opłaca się przemyśleć swoje potrzeby jeszcze przed rozmową z firmą ubezpieczeniową.

Jacek