Czy ubezpieczenie roweru to dobry pomysł?

Czy ubezpieczenie roweru to dobry pomysł?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wybiera rower jako swój podstawowy środek transportu. Jest tak zwłaszcza w dużych miastach, w których ciągłe korki i tłok w komunikacji publicznej sprawiają, że wybór roweru wydaje się najrozsądniejszy. Poruszanie się w ten sposób po mieście niesie zw sobą jednak zawsze pewne ryzyko. Czy warto wykupić ubezpieczenie na rower?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na rower?

Wielu rowerzystów zadaje sobie pytanie o to, czy warto wykupić ubezpieczenie roweru. Dzieje się tak zapewne dlatego, że często jazdę na rowerze traktujemy jako coś mniej poważnego, niż poruszanie się samochodem. Coś, do czego niekoniecznie trzeba przywiązywać tak dużą uwagę. To przekonanie jest oczywiście całkowicie mylne. Ryzyko wypadku na rowerze jest tak samo duże, jak ryzyko wypadku podczas jazdy autem. Jeżeli tak się zdarzy, to zawsze można ucierpieć. Zniszczony może zostać także rower. Warto przy tym pamiętać, że koszt współczesnego roweru to nierzadko kilka tysięcy złotych. To znacznie mniej niż koszt zakupu nowego samochodu, ale w dalszym ciągu niemało. Czy zatem ubezpieczenie roweru warto wykupić? Wydaje się to oczywiste. Dzięki niemu możemy poczuć się zdecydowanie bezpieczniej, kiedy na dwóch kółkach poruszamy się po mieście.

AC na rower – co warto wiedzieć na ten temat?


Ubezpieczeniem, które może pokryć straty, jest ubezpieczenie autocasco, w skrócie nazywane AC. Z reguły kojarzy się ono z samochodami, ale należy wiedzieć, że można wykupić je na każdy pojazd. Ubezpieczenie tego rodzaju przydaje się w razie wypadku, w którym nasz rower ucierpi. Dzięki niemu sfinansować będzie można naprawę albo zakup nowego. Ubezpieczalnie warto wybrać bardzo starannie. Warunki AC nie są z góry określone przez prawo i każdy ubezpieczyciel daje nieco inne. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, należy się trochę natrudzić.

OC na rower – do czego się przydaje?

Każdy kierowca wie doskonale, że raz na rok koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Muszą zakupić je właściciele samochodów, motocykli i poruszających się po drogach pojazdów rolniczych. Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie takie chroni nas przed odpowiedzialnością w sytuacji, w której jesteśmy winni wypadku. Szkoda po stronie poszkodowanego zostanie po prostu pokryta z naszego OC. Czy jednak można wykupić je również na rower? Okazuje się, że tak. Dzięki niemu w razie spowodowania wypadku uniknąć można niepotrzebnej sprawy sądowej i konieczności wypłacenia odszkodowania, które może przekraczać nasze aktualne możliwości finansowe. Wydaje się, że OC na rower to opcja, którą każdy odpowiedzialny rowerzysta powinien rozważyć.

 

Jacek