Kiedy należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Niektóre osoby, które przybywają do Polski muszą na własny koszt wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Taki obowiązek spoczywa na cudzoziemcach, którzy mają zamiar ubiegać się o polską wizę bądź o wizę do innego kraju, który znajduje się w strefie Schengen. Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa i  na co możemy liczyć w jej ramach?

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Do Polski przybywają cudzoziemcy z różnych stron świata, są to studenci, osoby które  Polsce pracują, a także po prostu turyści. Nie ma problemu jeśli gość przyjechał z  Unii Europejskiej bądź  z obszaru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Takie osoby powinny po prostu EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). W ramach EKUZ obcokrajowcy mogą liczyć na:

  • gwarantowane świadczenia zdrowotne,
  • refundację leków,
  • otrzymanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, na przykład ortez czy kul ortopedycznych.

Warto zaznaczyć, że obywatele krajów, z którymi Polska podpisała umowę lub porozumienie dwustronne, otrzymają niezbędną pomoc medyczną, gdy ulegną wypadkowi czy zachorują.  Jednak osoby te muszą przebywać w naszym kraju legalnie. Te państwa to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Rosja, Macedonia Północna, Serbia i Tunezja.

Jednak co mają zrobić osoby, które przybywają do Polski spoza UE, EFTA, a ich kraj nie ma podpisanej umowy dwustronnej  z Polską?

Niektóre osoby, które przybywają do Polski muszą na własny koszt wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia

W takiej sytuacji należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Należy jasno zaznaczyć, że obcokrajowiec ubiegający się o wizę krajową  bądź o wizę  Schengen musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. A suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie może być niższa niż 30 000 euro. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje większą ochronę  niż  EKUZ.  Dlatego każdy podróżny może wykupić  dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Podobne polisy kupują Polacy wybierający się  podróż.

Ile kosztuje polisa dla obcokrajowca?

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Dlatego warto porównać  przynajmniej kilka różnych polis. Mogą one oferować zróżnicowany zakres ochrony. Każda polisa daje szybki dostęp do lekarzy czy badań. Jednak nie każda polisa ubezpieczeniowa gwarantuje transport medyczny czy lekarskie wizyty domowe. Wybierając Polisa obcokrajowca – ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca warto wziąć pod uwagę długość pobytu. Jeśli ma to być tylko wycieczka turystyczna bądź praca sezonowa, to podstawa polisa ubezpieczeniowa prawdopodobnie w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli obcokrajowiec rozważa dłuższy pobyt, to prawdopodobnie będzie potrzebować szerszego dostępu do usług medycznych.

Wysokość składek ubezpieczeniowych jest uzależniona od tego jak szeroką ochronę zapewnia ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca. Kupując ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców należy pamiętać, żeby zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa. Nie wolno angażować się w niedozwolone czynności lub czynności na przykład prowadzenie pojazdów bez wymaganych uprawnień). Należy również nosić osobiste wyposażenie ochronne, takie jak kamizelka ratunkowa i kask podczas uprawiania sportów wodnych lub nosić kask podczas jazdy na rowerze czy nartach. Bezwzględnie należy zapoznać się z treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Poszukiwanie najlepszego ubezpieczenia dla cudzoziemców może być dość uciążliwe. Dlatego warto sobie je ułatwić, z pomocą przyjadą nam internetowe  porównywarki ubezpieczeń. Dzięki nim możemy znaleźć najodpowiedniejszą ofertę bez wychodzenia z domu.

Jacek