Czym należy się sugerować przy wyborze ubezpieczenia górskiego?

Czym należy się sugerować przy wyborze ubezpieczenia górskiego?

Osoby planujące wyjazd w góry nie mogą pod żadnym pozorem zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu. Jakie kwestie powinno się podjąć przed podjęciem decyzji o wyborze omawianego rozwiązania? Co dokładnie powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Pokrycie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej

Warto postawić na ubezpieczenie, które będzie swoim zakresem obejmowało pokrycie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej (https://pieniadze.rp.pl/podroze/art18367451-nie-w-kazdych-gorach-uratuja-nas-za-dziekuje-bardzo). Godny uwagi jest fakt, że działające na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe w zdecydowanej większości przypadków zaszywają wspomnianą kwestię w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Rekomendowane jest zwrócenie na ten aspekt szczególną uwagę. Przykładowo, jeżeli określony ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty ratownictwa tylko do kwoty 5000 euro, a dana osoba otrzyma rachunek za helikopter ze Słowacji na 15000 euro, będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni 10000 euro. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na polisę, w której ubezpieczenie będzie opiewało przynajmniej na kwotę wynoszącą 7000 euro.

Osoby planujące wyjazd w góry nie mogą pod żadnym pozorem zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu

Ubezpieczenie musi być łatwe do wyegzekwowania

Rekomendowane jest wybranie ubezpieczyciela, który nie będzie robił żadnych problemów z egzekwowaniem zapisów polisy. Jak wiadomo, trudno wyobrazić sobie gorszą sytuację dla turysty od kilkumiesięcznych przepychanek z firmami, które okazały się nierzetelne. W najprostszym możliwym ujęciu dobre assistance może oszczędzić osobie zainteresowanej mnóstwo nerwów. Warto zatem dokładnie zapoznać się z opiniami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Można zapytać również członków rodziny i znajomych, czy znają firmę ubezpieczeniową godną polecenia.

Ubezpieczenie powinno być honorowane przez lokalnych ratowników

Godny uwagi jest fakt, że na Słowacji można bez większego problemu znaleźć polisy, które są rekomendowane przez HZS, jest to w najprostszym możliwym ujęciu odpowiednik słowackiego TOPR-u. Wspomniane polisy są niezwykle tanie. Kosztują bowiem poniżej 1 euro za dzień za jedną osobę. Gwarantuję jednak niezbędną ochronę w górach.

Ubezpieczenie powinno mieć wysoką kwotę KL

Osoby planujące wyjazd w góry nie mogą pod żadnym pozorem zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że koszt jednego dnia pobytu w austriackim szpitalu wynosi 4000 złotych. Oczywiście koszty różnego rodzaju zabiegów czy operacji są nawet kilka razy wyższe. Ubezpieczyciel będzie mógł pokryć je z KL w przypadku, gdy są niezbędne, a także nie będą przekraczały kwoty polisy.

Dlaczego warto zdecydować się na kartę EKUZ?

Osobom, które mają w planach wyjazd do krajów należących do Unii Europejskiej, a także Szwajcarii czy Norwegii, zalecane jest wyrobienie sobie karty EKUZ. Można tego dokonać w oddziale NFZ w kilka minut. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że karta będzie ważna przez 6 miesięcy. W najprostszym możliwym ujęciu będzie uprawniała do korzystania  publicznej służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej. Turyści będą mieli w ten prosty sposób zagwarantowany rodzaj opieki lekarskiej, który jest bezpłatny dla mieszkańców określonego kraju.

Ponadto z omawianą kartą EKUZ będzie można dostać się do zagranicznego szpitala zdecydowanie szybciej, niż posiadając najlepsze ubezpieczenie dostępne na rynku. Godny uwagi jest fakt, że nawet jak turysta zapomniałby o wyrobieniu sobie tej karty, to teoretycznie będzie mu przysługiwało prawo do bezpłatnej służby zdrowia. Jest jednak jeden warunek. Dana osoba straci mnóstwo zdrowia podczas telefonicznych negocjacji z NFZ. Nie można zapomnieć, że EKUZ nie będzie pokrywał kosztów związanych z akcjami ratowniczymi. Osoby planujące wyjazd w góry powinny zatem dodatkowo ubezpieczyć się prywatnie.

Jacek